VAR tartışması: Carra ve Nev talep değişikliği

Jamie Carragher ve Gary Neville, VAR'ın Premier Lig'de uygulanma şekli hakkında ciddi bir yeniden düşünmenin gerekli olduğuna inanıyor.

Sky Sports uzmanları, Ollie Watkins'in, Aston Villa'nın West Ham tarafından 2-1 yenildiği için VAR tarafından tartışmalı bir şekilde reddedildiğini gördükten sonra Pazartesi Gecesi Futbolunda konuşuyorlardı.

Teknolojinin tanıtılmasından bu yana uzun bir çekişmeli VAR kararları serisinin en sonuncusuydu – ofsayt görüşmesinde yalnızca milimetre vardı ve Watkins, Angelo Ogbonna tarafından birkaç dakika önce geri çekilmiş gibi görünüyordu – ve maçtan sonra bol miktarda tartışmaya yol açtı.

Carra: VAR hakemlere yardım etmiyor

"Ben büyük bir VAR hayranıydım," dedi Carragher. "Oyuna yardımcı olmak için getiriyorlardı ve ben başlangıçta diş çıkarma sorunları olduğu için savunuyordum, ancak şimdi bu ülkedeki insanların çoğunun satın almadığı aşamadayız.

"İnsanların futboldan çok hoşlandığını sanmıyorum. Benim için özetleyen an, David Marshall'ın kariyerinde büyük bir an olan İskoçya için cezayı kurtarması ve hakemi beklerken kutlayamadı. Geri dönebilseydim, VAR'ı farklı bir şekilde kullanırdım. "

Carragher, Pazartesi gecesi Watkins'in golünü reddetme kararının, VAR ofsayt incelemelerinin hakemlerin diğer olayları kaçırmalarına ne kadar özenli olduğunu gösterdiğine inanıyor.

"Ollie Watkins, Ogbonna'nın hedef tarafına sahip ama iki kolunu etrafına sarmış," diye ekledi. "Bu bir ceza – ya da belki kutunun dışında olduğunu iddia edebilirsiniz – bu yüzden ofsayt olmamalı.

"Watkins ondan uzaklaşmaya çalışıyor, ancak faul alması onun ofsayt olduğu anlamına geliyor.

ofsayt görüşmesi
Resim: Watkins, VAR tarafından ofsayt olarak değerlendirildi

"Doğru olanı yapıyor ve ayakta duruyor, ancak faul alması, kolunu dışarıda bıraktığı için ofsayt olduğu anlamına geliyor.

"Bu, hakemlere yardımcı olmak için getirildi ve unutmayalım ki hepimiz bunu istiyorduk, yöneticiler yanlış büyük kararlar alırken bunu istiyorlardı. Hakemlerin yardıma ihtiyacı var.

"Ama aslında, VAR'ın bazı yönlerden hakemleri ifşa ettiğini düşünüyorum. Bunun onlara büyük bir yardımı olduğunu sanmıyorum. Olaylara ikinci kez bakıyorlar ve görmedikleri bir şeye o kadar takıntılılar ki Daha büyük resim.

"O ofsaytı aramaya o kadar takıntılılar ki faulü kaçırıyorlar. (Jordan) Pickford ve (Virgil) van Dijk ile olan olaya geri dönüyor. Birisinin ofsayt olup olmadığını görmek konusunda o kadar takıntılılar ki gerçekten de golü kaçırıyorlar faul."

Carragher, "Ekrana gitmenin bu saçmalığı sona ermeli," diye ekledi.

"Bu hiç mantıklı değil. Bir hakem ekrana gittiğinde, hata yapıp yapmadığını görerek ekrana bakmadığını, ihlalin nerede olduğu Stockley Park tarafından kendisine bildirildiğini biliyorum. I Bir hakemle konuştum ve bana durumun böyle olduğunu söyledi. "

Neville: Robotlar gibi programlanmış hakemler

2:11
Ollie Watkins, West Ham'a karşı izin verilmeyen golün birikiminde faul almış gibi göründükten sonra, Gary Neville, forvetlerin artık karar almak için temas hissettiklerinde aşağı inmeleri gerektiğini iddia etti.

Neville, kararları kesinleştirmeden önce saha ekranlarına danışan hakemler konusunda Carragher ile aynı fikirde değildi, ancak VAR uygulamasının değişmesi gerektiğini kabul etti.

"Ekrana gitmek sorun değil" dedi. "Şimdi olan şey şu ki, hakemlerin otoritesi sorgulanıyor, güvenilirlikleri sorgulanıyor ve hatta kendilerinden bile şüphe ediyorlar.

"Şu anda en büyük sorun teknolojinin uygulanması ve kuralların kendisidir. Hentbol bir saçmadır. Kolla ilgili ofsayt kuralı bir saçmadır. Bu iki kuralın değişmesi gerekir. Bu noktada VAR, daha kabul edilebilir hale gelir.

"Hakemler ekrana geldiklerinde Stockley Park'taki o adama 'Hayır, kararıma sadık kalıyorum' diyecek cesarete sahip olmalılar.

"Şu anda sorun bu. Robotlar gibi programlanmış gibi görünüyorlar. Rahatlamaları ve gevşemeleri gerekiyor ve kararlarında rahat olduklarını hissederek ekrana geçmeleri gerekiyor.

"Ama değiller. Deli gibi bilgilendiriliyorlar, birinci derecede programlanmışlar, ölümüne korkuyorlar ve geri döndüğüm en büyük sorun hayranların bu şeyden nefret etmesi, bu yüzden değişmeleri gerekiyor. o."

Pirinç: VAR'da değişiklik yapılması gerekiyor

ollie watkins, kariyeri boyunca altı cezasından sadece ikisini attı.
Image: Watkins sinir bozucu bir gece geçirdi ve daha önce bir cezayı kaçırdı

Declan Rice, maçtan sonra bir oyuncunun bakış açısını sunarak, kendisinin ve takım arkadaşlarının VAR konusunda rahat olduklarını, ancak gelecek sezondan önce değişikliklerin yapılması gerektiğini kabul etti.

West Ham orta saha oyuncusu, Ocak ayında Sheffield United ile yaptığı bir toplantı sırasında Çekiçler tartışmalı koşullarda bir eşitleyici reddedildiğinde teknolojinin hurdaya çıkarılması çağrısında bulundu, ancak bu kararları sizin yolunuza gidince kabul etmenin daha kolay olduğunu itiraf etti.

Sky Sports'a "Çocuklar bu konuda geri döndü" dedi. "Bazı haftalar kararlar alırız, bazı haftalar almazız.

"Biraz ince ayar yapmamız gerekiyor. Nasıl aşacağımızı bilmiyorum ama gelecek sezonda bir değişiklik olması gerekiyor çünkü sezon ortasında değiştireceklerini sanmıyorum.

"Hakemler sahada ve biz onların etrafında toplanıyoruz, bu yüzden bu bakış açısına göre, onlara birazcık veren bir sürü geveze oyuncuları olduğunu hayal ediyorum.

"Bu yüzden bunu Stockley Park'ta kim varsa ona bırakıyorlar ve açıkçası bu kararın ne olacağı konusunda tartışamayız."

Moyes: Hakemler sertleşmeli

3:15
West Ham menajeri David Moyes, VAR'ın Aston Villa'nın son golünü elemek için doğru olduğunu iddia etti

West Ham menajeri David Moyes, Watkins'in hedefini dışlama kararının doğru olduğu konusunda ısrar etti, ancak müzakerenin çok uzun sürdüğünü kabul etti ve kararlarında daha seçici davranmanın hakemlere ait olduğunu ve ödül kararından da hayal kırıklığına uğradığını ekledi. Trezeguet bölgede düştüğünde Villa bir penaltı.

"Bunu [ceza kararını] tekrar gördükten sonra, [Ogbonna] formasını çekiyor, ama bu oyuncunun yaptığı gibi aşağı inmesine neden olur mu?" Moyes, Sky Sports'a söyledi.

"Oyuncuları bunu yapmaya teşvik ediyoruz çünkü ödülün olduğunu biliyorlar ve şimdi bu tür kararlar arıyoruz.

"Hakemlerin biraz sertleşmesini ve her kararı vermeyi bırakmasını istiyorum. Bu gece kaç serbest vuruş olduğunu bilmiyorum ama çok fazla gibi geldi."

Şöyle ekledi: "Yapacaklarsa [VAR] 'ı doğru yapmalarını istiyoruz, ancak biraz daha hızlı olmasını istiyoruz. Sonsuza kadar sürdü, neden bu kadar uzun sürdü bilmiyorum. I' Hızlıca bir göz attım ve gerçekleştiğinde bana ofsayt gibi geldi.

"Başka bir şey arıyorlarsa, bilmiyorum, ama bu küçük şeyler bu gece bizim için gitti. Elde edebileceğimizi alıp devam edeceğiz."

Smith: VAR'dan şikayet etmenin faydası yok

3:08
Aston Villa menajeri Dean Smith, hedefi dışlama kararıyla karıştı

Bu arada Dean Smith, kendi tarafına giden karara sadece güldü ve VAR yüzünden uykusunu kaybetmeyeceği konusunda ısrar etti.

Aston Villa menajeri Sky Sports'a , "Kaçırdığımız bir penaltı yaşadık ve vücudunun zaten topu ağa koyamayan bir kısmı için gol izin verilmedi" dedi.

"Ollie sonunda gol attı, bunu kolu için ofsayt olarak verdiler, ancak kolunun dışarıda olmasının tek nedeni faul alması. Ya gol atıyor ya da bir ceza. Hala bunu anlamıyorum.

"Kırmızı çizgi ise ve ofsayt olduğunu söylüyorsa sorun yok. Kural bu. Ama faul aldığı için kolu yukarıda ise, bu bir ceza.

"Eve gidip VAR'ı düşünmeyeceğim. Bu herkesi sinirlendiriyor, ancak bunun için uğraşmanın bir anlamı yok. Oldu, şimdi bu konuda hiçbir şey yapamam."