Macaristan kripto para birimindeki vergileri önemli ölçüde azaltacak

Macaristan Maliye Bakanı Mihály Varga, Facebook sayfasındaki bir videoda ülkenin kripto para birimlerindeki gelir vergilerini% 15 oranına indireceğini duyurdu. . Bu azalma 2022 konumunda geçerli olacaktır. Şu anda, kripto para madenciliğinden elde edilen gelir 30 üzerinden vergilendirilmektedir. Sermaye kazancı üzerinden 26% 5.

Mihály Varga vergide yapılacak değişiklikleri duyururken şunları söyledi:

“Macaristan nihayet kripto para gelirlerini ‘beyazlatma’ yönünde bir adım atıyor. Şu an itibariyle, kripto para birimlerindeki vergi oranı 30 seviyesinde.% 5 15% ‘ye düşürülecek. “

Daha sonra bu değişikliğin “bütçeye milyarlarca Macar Forinti getirebileceğini” söyledi. (1 ABD Doları 295 Macar Forinti civarındadır.)

Macaristan’daki mevcut vergi sisteminde, kripto para birimleri vergi açısından “para” olarak kabul edilmemektedir. Alım satım geliri “diğer gelirler” kapsamına girer. Madenciler için serbest meslek faaliyetleri olarak sayılır. Kripto üzerindeki vergiler, yalnızca kripto para birimleri fiat paraya dönüştürüldüğünde ödenir. Kripto “diğer gelir” in altına düştüğü için efektif vergi oranı artık 26. 54%

önerilen değişiklikler şimdi parlamento tarafından incelenecek. Değişikliklerin kabul edilmesi ve değişikliklerin önümüzdeki Temmuz ayına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Mihály Varga, ülke ekonomisini yeniden başlatmak için vergileri basitleştirmeyi amaçlayan çok çeşitli başka vergi indirimleri de duyurdu salgın tarafından sert bir şekilde vurulduktan sonra.