Kırık kafatası ameliyatı sonrası Jimenez 'rahat'

Wolves, forvet Raul Jimenez'in Pazar günü Arsenal'i mağlup eden kafatası kırığı ameliyatı sonrasında "rahat" olduğunu söylüyor.

Jiménez, Arsenal savunucusu David Luiz ile yaşanan kafa çatışmasının ardından gerildi ve kazara bir araya geldikten sonra oksijen verildi.

Maçın başlarında meydana gelen kafa çatışması, sağlık görevlileri ve tıbbi personelin her iki oyuncuya da bakmasıyla yaklaşık 10 dakikalık uzun bir gecikmeyle sonuçlandı.

arsenal ve wolverhampton wanderers arasında 29 kasım 2020'de londra, i̇ngiltere'de oynanan premier lig maçında wolverhampton wanderers'tan raul jimenez, arsenal'den david luiz (resimde değil) ile çarpıştıktan sonra geriliyor.
Image: Jimenez, oyunun başlarında Luiz ile çarpıştıktan sonra gerildi

Pazar akşamı Meksikalı, bilincinin açık olduğu ve tedaviye yanıt verdiği bir Londra hastanesine götürüldü.

Wolves, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Raul, Londra'daki bir hastanede dün gece geçirdiği ameliyatın ardından rahat.

david luiz, fizikçi jordan reece'den kafa travması nedeniyle tedavi görüyor 1:01
Stephen Warnock, oyuncuların kafa travması geçirdiklerinde, duymak istedikleri şey olmasa bile, kulübün sağlık personelinin kararını kabul etmeleri gerektiğini söylüyor.

"O zamandan beri ortağı Daniela'yı gördü ve şimdi dinleniyor. İyileşmeye başlarken birkaç gün gözlem altında kalacak.

"Kulüp, Arsenal'deki sağlık personeline, NHS sağlık görevlilerine, hastane personeline ve yetenekleri ve erken müdahaleleri sayesinde çok yardımcı olan cerrahlara teşekkür ediyor.

"Kulüp, daha fazla güncelleme yapılmadan önce, Raul ve ailesine artık bir süre ve mahremiyet sağlanmasını istiyor."

Wolves kaptanı Conor Coady, olaydan sonra sahadaki herkesin düşüncelerinin Jimenez ve Luiz ile olduğunu söyledi.

Coady, Jimenez ve Luiz'in hemen arkasından kafa vuruşuna gitti ve her iki tarafın da çarpışmadan sarsıldığını itiraf etti.

conor coady, jiménez ve luiz'in hemen arkasından topa sıçradı
Image: Coady, Jiménez ve Luiz'in hemen arkasından topa atlıyor

Maçtan sonra konuşan Coady, "Bu futbolda oluyor ama görmekten hoşlanmıyorsunuz ve bence her iki takım da dışarı çıktı ve sonra düzgün oynadı.

"Olan zor bir şeydi. O doğru insanlarla birlikte ve bu en önemli şey ama biz sadece her şeyin yolunda olmasını umuyor ve dua ediyoruz çünkü şu anda düşündüğümüz kişi o.

"Ben de onun arkasındaydım, ben de onlarla birlikte atladım ve bunu duyuyorsunuz ve onlar düştükçe o yanındaydı. Asla görmek istemediğimiz bir şey."

Headway: Futbolun kaç uyarıya ihtiyacı var?

Çatışmada kafa travması geçirmesine rağmen, Luiz üç inçlik bir yarada yedi dikiş aldıktan sonra bandajlı bir kafa ile devam etmesine izin verildi.

Brezilyalı oyuncu sahaya döndü ancak ilk yarıda yerini Rob Holding'e bıraktı.

Bazışeyler doğru değil. Bunun devam etmesine izin verilemez. Futbolun kaç uyarıya ihtiyacı var?

Beyin yaralanması derneği hayır kurumu Headway

Beyin yaralanmaları derneği yardım kuruluşu Headway Pazartesi günü bir açıklama yaptı ve "futbolun oyuncularını beyin sarsıntısından korumada devam eden başarısızlıklarına duyduğu öfke ve hayal kırıklığını" ifade etti ve geçici beyin sarsıntısı ikamelerinin "acilen" gerekli olduğu görüşünü yineledi.

Headway, sarsıntı yerine geçecek olsaydı Luiz'in devam etmesine izin verilip verilmeyeceğini sorguladı.

Headway'in genel müdür yardımcısı Luke Griggs şunları söyledi: "Futbolda çok sık olarak, oyuncuların sarsıntı değerlendirmesinden geçerek sahaya geri döndüğünü görüyoruz – ancak birkaç dakika sonra devam etmeye uygun olmadıkları netleştiğinde geri çekilecekler.

david luiz, wolves'a karşı maç sırasında kanlı bir kafa bandajı kullandı
Image: Luiz kafa çatışmasının ardından ilk yarının geri kalanında kanlı bir kafa bandajı kullandı

"Futbolda acil olarak geçici sarsıntı ikamelerine ihtiyacımızın nedeni budur. Kafa yaralanmalarıyla risk alamazsınız. Bunlar, bir oyuncuyu tekrar 'yapıp yapamayacaklarını görmek' için yeniden takabileceğiniz kas yaralanmalarına benzemezler. Sarsıntı geçirdiğinde kafaya bir darbe daha gelecek, ciddi sonuçlar doğurabilir.

"Sorulması gereken soru, sarsıntı yerine koyma kuralı uygulanmış olsaydı, Luiz'in oyun alanına dönmesine izin verilir miydi? Tedavi odasında fazladan zaman farklı bir karar verilmesine yol açar mıydı?

"Beyin sarsıntısı protokolü açıkça" sarsıntı şüphesi olan herkesin oyundan derhal çıkarılması gerektiğini "belirtirken, spor kafa yaralanmaları için" şüphe varsa, oturun "yaklaşımını teşvik etmeye devam ediyor.

arsenal'in brezilyalı defans oyuncusu david luiz, wolverhampton wanderers ile çatışmanın ardından tedavi gördü. arsenal ile wolverhampton wanderers arasında 29 kasım 2020'de londra'daki emirates stadyumu'nda oynanan i̇ngiltere premier ligi maçında meksikalı golcü raul jimenez 1:16
İngiltere'nin eski uluslararası oyuncusu Sue Smith, futbolun kafa travması prosedürlerinde diğer sporların arkasında olduğunu ve derhal sarsıntı yerine geçmesi gerektiğini söylüyor.

"Defalarca bu söylemin sahadaki eylemlerle desteklenmediğini görüyoruz. Bir şeyler doğru değil. Bunun devam etmesine izin verilemez. Futbolun kaç uyarıya ihtiyacı var?"

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), Beyin Sarsıntısı Uzman Grubunun (CEG) Çarşamba günü toplandığını ve artık sarsıntı ikameleri için yeni protokolleri test etmek için yarışmalara zemin hazırladığını ve denemelerin önümüzdeki yıl Ocak ayı başlarında başlayacağını söyledi.

IFAB web sitesinde yer alan bir açıklamada, "(uzman grubun üyeleri), FIFA medikal alt bölümü ve diğer paydaşlarla birlikte çalışarak, katılmak isteyen herhangi bir yarışma için Ocak 2021'den başlayacak denemeleri kolaylaştırmak için daha fazla konsültasyon önerdiler."

Açıklamada ayrıca: "CEG, oyuncuların korunmasının ana hedef olduğunu ve oyunun her seviyesinde etkili bir şekilde çalışabilecek net ve tek tip bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu bir kez daha vurguladı.

"Bu nedenle grup, 'şüphe varsa, onları dışarı çıkar' felsefesinin uygulanmasının futbolcuların sağlığını korumak için en iyi çözüm olacağı konusunda hemfikirdi."