Beşinci en büyük Bitcoin madencisi BTC.com Kazakistan için Çin'den ayrıldı

BIT Mining tarafından işletilen ve NYSE listesindeki Çinli piyango servis sağlayıcısına 500 ait olan büyük Çin kripto madenciliği havuzu BTC.com. com, madencilik faaliyetlerini Kazakistan’a taşımaya başladı.

Şirketin batı Sichuan eyaletindeki devlet şebekesi tarafından yerel veri merkezlerinden birine hizmet veren güç kaynağının askıya alınacağını bildirmesinin ardından Yakında, ilk parti madencilik makinelerini Kazakistan’a taşımaya başladı.

BTC.com şu anda dünyanın en büyük beşinci madencilik havuzudur ve 10.Bitcoin blok zincirindeki blokların %4’ü. Madenci Jihan Wu tarafından kuruldu ve Bitmain ve Bitdeer tarafından işletildi 500.com bu Şubat’ta şirkete el koyana kadar.

BIT Madencilik Pazartesi günü haberi açıklarken şunları söyledi:

“Haziran’da 500 , 2021, Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Ganzi Changhe Hydropower Consumption Service Co. Ltd. […] State Grid Sichuan Ganzi Electric Power Co.’dan […] bildirim aldı. , Ltd. […], Ganzi Changhe Veri Merkezi’ne güç kaynağının askıya alınacağını bildiriyor, geçerli olmak üzere 9: Pekin saatiyle, Haziran 19, 30. Ganzi Changhe Veri Merkezi o zamandan beri faaliyetlerini askıya aldı. Ganzi Changhe Veri Merkezi de dahil olmak üzere Sichuan’daki veri merkezleri, Mayıs ayında Şirketin toplam gelirlerinin yaklaşık %3’üne katkıda bulundu 500.”

Karbon Ayakizi

Çin’in kripto madenciliğine yönelik son baskısı, Çin devletinin endüstrinin çevresel hedeflerini baltalayan karbon ayak izi konusundaki endişelerinden kaynaklanıyor.

İç Moğolistan gibi diğer illerde , en az üç madencilik firması, BTC.TOP, Huobi ve HashCow, benzer nedenlerle madencilik faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

BIT Mining, Teksas’ta da madencilik merkezleri işletiyor ve ayak izini azaltıyor. CEO’ları Xianfeng Yang şunları söyledi:

“Çevreyi korumaya ve karbon ayak izimizi düşürmeye kararlıyız. Büyüme stratejimizin bir parçası olarak operasyonlarımızı stratejik olarak yurtdışına genişletiyoruz. Teksas ve Kazakistan’daki kripto para madenciliği veri merkezlerine yaptığımız yatırımların ardından, alternatif yüksek kaliteli madencilik kaynakları için denizaşırı gelişimimizi hızlandırıyoruz.”

Kısa vadeli olumsuz, uzun vadeli olumlu

Görünüşe göre Çin’in bu kripto karşıtı baskı konusunda geçmişte olduğundan daha ciddi olduğunu ve etkilerin daha kalıcı ve daha derin olabileceğini söyledi. Korkunun körüklediği kripto piyasaları üzerinde ani bir etki görürken, madencilik faaliyetlerinin daha fazla ülkeye yayılmasına yol açarsa net uzun vadeli bir pozitif olabilir. Ayrıca, madencilik faaliyetinden Bitcoin’in piyasa fiyatına güçlü ve doğrudan bir çizgi yok.

Hafta sonundaki haberlerin ardından Bitcoin fiyatları kısa bir süre sonra $

seviyesinin altına düştü. ,000, ancak kısa bir süre sonra toparlandı ve şu anda $[…] civarında işlem görüyor. ,000.

2021