ABD bankaları “tarihsel işten çıkarmalarda işlerin% 10'unu azaltacak”

Wells Fargo analisti Mike Mayo, “tarihteki en büyük ABD banka personel sayısında azalma” olacağını tahmin ediyor. Mayo’ya göre, ABD bankalarının 200, 000 işleri veya 10 Önümüzdeki on yılda çalışanlarının yüzdesi. İşten çıkarmalar, üretkenliği artırmaya çalışan fintech ve banka dışı finans kurumları ile bankaların artan rekabetinin doğrudan bir sonucu olacaktır.

“Bu, ABD bankasındaki en büyük azalma olacak Tarihte çalışan sayısı. ”

Financial Times’ta Pazartesi günü bildirildiği üzere Mayo, düşük ücretli işlerin en savunmasız olduğu konusunda uyardı. Örneğin, yerel şubelerdeki ve çağrı merkezlerindeki işler risk altındadır ve bankalar koronavirüs pandemisini takiben yeni çevrimiçi gerçeklere adapte olur.

Hızlandırılmış dijitalleştirme

Mayo, “Dijitalleşme hızlandı ve bu, bazı fintech ve diğer teknoloji sağlayıcılarının gücüne katkıda bulundu” dedi. Mayo,

Teknoloji şirketleri ve banka dışı kredi verenler, son yıllarda ödeme ve borç verme işinde giderek daha fazla pazar payı kazandıkça, işten çıkarmalar kaçınılmaz, diye devam etti Mayo.

Analist ekledi:

“Çocuklarıma tavsiye veriyor olsaydım, muhtemelen finans sektörüne girmek istemediğinizi söylerdim.”

Analiste göre, teknolojinin ve müşteriyle yüz yüze olan bazı rollerin muhtemelen bir miktar büyüme ya da “daralan endüstri” dediği yerde istikrar.